Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

"Arı Ürünlerinde Kalite Standardizasyonu ve Sağlıklı Beslenme" Paneli Sason’da Düzenlendi

25.04.2017

Üniversitemiz ve Sason Kaymakamlığı tarafından organize edilen "Arı Ürünlerinde Kalite Standardizasyonu ve Sağlıklı Beslenme" Paneli, Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ ve Sason Kaymakamı Ökkeş BEYAZ’ın katılımıyla Sason Kaymakamlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, “Sasonluların kalkınması için 1000 km uzaktan bal ve bal ürünleri alanında deneyimli dört profesör arkadaşımızı bugün sizlerle buluşturduk. Sizlere Sason balının kaliteli olması ve markalaşması konusunda bilgiler vereceklerdir. Kaymakam bey arge mantığıyla hareket eden yenilikçi bir kişi, Sason’un gelişmesi için oldukça çaba sarf ediyor, bizlerde Soson’u önemsiyoruz ve kalkınmasına katkıda bulunmak için çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından "Arı Ürünlerinde Kalite Standardizasyonu ve Sağlıklı Beslenme" paneline konuşmacı olarak katılan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Rüştü KARAMAN, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat ARTIK, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Kemal KÜÇÜKERSAN ve Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel SİLİCİ birer sunum yaptı.

 

"Arı Ürünlerinde Kalite Standardizasyonu ve Sağlıklı Beslenme" Panelinde sunum yapan konuşmacılar, sunumların ardından arıcı yetiştiricilerin sorularını cevaplandırdı.

Panele katılan konuşmacılara Panel Anısına Rektörmüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ ve Sason Kaymakamı Ökkeş BEYAZ plaket takdim etti.

Rektörmüz DURMUŞ, panele katkılarından dolayı Sason Kaymakamı Ökkeş BEYAZ'a plaket takdim etti. 

Panele Sason Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne kayıtlı arıcılar, Üniversitemiz akademik ve idari personeli katıldı.