Anasayfaya Dön

Agahiyên Giştî

Tarihten Geleceğe

Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu (BATIOYO) turizm eğitiminin önde gelen dört bölümü olan Turizm ve Otel İşletmeciliği, Konaklama İşletmeciliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümleri olmak üzere 2010 yılında kurulmuştur.

Konaklama, seyahat ve turizm önemli küresel ekonomik sektörleri olup, BATIOYO bu büyüyen ve gelişen endüstrilerde lider olmayı düşleyen motivasyonu yüksek, parlak öğrencileri cezbedecek  rekabetçi bir program yoluyla hizmet etmeyi amaçlamaktadır. BATIOYO hem endüstrinin ihtiyaçlarını hem de öğrencilerin beklentilerini karşılamayı esas almaktadır. Uygulamayı ve vizyonerliği birlikte öngören ders programımız, mezunlarına güçlü bir işletmecilik altyapısı yanında endüstrinin karmaşıklığına ve taleplerine yönelik gerçekçi bir anlayış sunma hedefindedir.

2014-1015 Eğitim-öğretim yılı, güz yarıyılında başlayan Turizm İşletmeciliği lisans programımız aracılığıyla, öğrencilerimize değişimi yönetme, iletişim kurma, karmaşık iş ortamlarında ayakta kalma ve konaklama ve turizm işletmeciliğini geliştirme araçlarını, yol ve yöntemlerini sunacağız. BATIOYO’da, zengin turistik değerlere sahip olan Batman ve bölgesi laboratuvarımız, turizm endüstrisi okulumuz ve öğrencilerimiz ise mesleğin geleceği olacaklardır.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun vereceği lisans derecesi diploması eğitimin yalnızca bir yönüdür. Güçlü bir liderlik- işletmecilik alt yapısı yanında en az onlar kadar önemli olan destekleyici program veya sertifika programları ile deneysel öğrenmeyi de dört yıllık eğitim döneminde sunmaya önem vereceğiz.

Turizm çalışanları, yeni topluluklar inşa etmeye, kültürel sınırları yıkmaya, sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmeye ve açık alan veya doğa sevgisi aşılamaya yol açan unutulmaz deneyimler yaşamaları yönündeki katkılarıyla “Başkalarının Yaşamlarını Zenginleştirirler”. Yani, işimiz eğlence ve coşkuyu hayatlarına taşıyarak insanları mutlu kılmaktır.  Turizm İşletmeciliği Bölümü, öğrencilerimizin turizm yöneticiliği alanında anlamlı bir kariyer sürecine yönelmelerinde ihtiyaç duyacakları liderlik ve girişimcilik becerilerini geliştirecektir.

Turizm işletmeciliği programımız öğrencilerimizi güçlü kuramsal bilgi sağlamanın yanında mesleki gelişimleri için pratik – uygulama bilgilerini de dikkate almaktadır. Ulusal veya uluslararası turizm işletmelerinde yapılacak zorunlu staj yanında, yüksekokulumuza ait Hasankeyf Uygulama Oteli’nde de sistematik olarak uygulama yapma olanağı sunacaktır. Tüm bu çabalar için, ilgili tüm paydaşlarla (sektör, kamu temsilci veya kurumları) yakın işbirliği sürdürülmektedir. Kişiye özel mentörlük katkıları yüksekokulumuzca öğrencilerimize sunularak, mezun olduklarında ihtiyaç duyacakları becerileri sağlanmış olacaktır.

Çokdillilik, çokkültürlülük anlayışı, öz/kültürlerarası iletişim, yaratıcı ve yenilikçi fikir geliştirme ve ilham/sezgi Gelecek başarımızın başlıca adımlarıdır. Bu nedenle, bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık sınıfının ardından, sonraki dört yıl içinde Almanca veya Arapça ile Rusça veya İspanyolca olmak üzere zorunlu iki yabancı dil daha öğrenmeleri sağlanacaktır. Böylelikle, her mezunumuz İngilizce yanında iki yabancı dil daha öğrenerek üç yabancı dille mezun olacaktır.

 

Vizyon 2024

Vizyonumuz, turizm, konaklama ve rekreasyon alanlarında kariyer hedefi olan akademik yönden yetenekli ve farklılıkları olan bireylerin tercihi olan saygın ve itibarlı bir turizm okulu olmak; önde gelen yenilikçi eğitim ve araştırma merkezi olmak ve yönetici eğitiminde fark yaratan bir lider kurum olmaktır.

 

Misyon

  • Farklılıkları ve katılımcılığı destekleyerek turizm, konaklama ve rekreasyonu geliştirmek;
  • Turizm, konaklama ve rekreasyon endüstrisinin liderlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere kalite, öğrenci merkezli ve mesleki hazırlık programları sunmak; 
  • İleri düzeyde araştırmalar yürüterek turizm, konaklama ve rekreasyon bilgisini geliştirmek;
  • İlgili organizasyonlara kaliteli hizmet vererek turizm, konaklama ve rekreasyon mesleğine katkıda bulunmak; 
  • Batman Üniversitesi topluluğu başta olmak üzere, Batman üniversitesi hizmet birimlerine, Batman ve Bölge halkına turizmin önemi konusunda farkındalık ve duyarlılık eğitimleri vermek; genel ve ihtiyaca yönelik kurslar vererek turizm algısını geliştirmektir.
  • Üniversitenin diğer akademik birimleriyle disiplinlerarası araştırma ve projeler yürütmektir.